Klubben 50-årsjubilerar- Festkväll på SK6IF

Vår grand old man Rune SM6NXP fanns på plats, tillsammans med ett tjugotal glada medlemmar och damer, när vi träffades och firade de gångna femtio åren. Rune erhöll diplom för sina generösa insatser och på en skärm rullade det bilder som berättade en del om vad som hänt i klubben, främst under de senaste åren.

OPW/Anders överlämnar diplom till NXP/Rune. I bakgrunden RTD/Rolf och klubbens ordförande RSE/Dean.

Men den här kvällen hedrade vi framför allt nuet, när vi njöt av stundens lycka med återförening efter pandemin. Så det blev inga omständliga tal kring minnen från förr. Mårten SA6BYB tolkade däremot med några välformulerade ord vad vi alla kände – att Lysekils Sändareamatörer SK6IF inte alls varit vad det blivit utan vår eldsjäl i klubben, Anders SM6OPW.

Under middagen höll BYB/Mårten ett tal, där han hyllade OPW/Anders som med sina insatser betytt mycket för vår klubb.

Vi hedrade OPW och hans insatser, så även hustrun Christina och övriga som arrangerat det festliga jubileet. En hundra procent lyckad och minnesvärd afton.

Medlemmarna samlade för gruppfoto den 13 november 21, på SK6IF under 50-års middagen.
Överst fr vänster: AZZ/Peter, UZ/Bengt-Hugo, OPW/Anders, ATX/Kenny, VTK/Björn, RSE/Dean, AHL/Göran, RTD/Rolf, ZEM/Hans-Christian.
Nedre raden fr vänster: BYB/Mårten, USS/Dennis, NXP/Rune, YFP/Stig, RDA/Ronny.

Hans-Christian Grusell SM6ZEM